Dnes je: Dnes: Vít Zajtra: Blanka

Práve tu je 3 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Skľučujúce ponižovanie

Hádky, posmešky, nadávky sú súčasťou jeho každodenného života. Vštepené formy správania sa odstraňujú veľmi ťažko. Vysvetľovaním a vcítením sa do pozície nadradeného a podradeného by sa učiteľovi aspoň čiastočne mohlo podariť korigovať správanie detí z nepriaznivého výchovného prostredia.

Na triednických hodinách sa o správnom a nesprávnom správaní detí v triede môžeme porozprávať. Deti rozprávajú svoje zážitky o tom kedy ich mama pochválila a prečo. Kedy sa cítili byť ponižované a bolo im smutno, aká situácia to zapríčinila a čo im vtedy najviac pomohlo. Rozhovor vedieme k takým skupinám detí, ktoré sa neustále niekomu posmievajú a týmto spôsobom ubližujú ostatným deťom.

Po rozhovore môžeme poukázať na spôsob obrany pred deťmi – „zlostníkmi". Motivujúcim príbehom o chlapcovi, ktorý sa takýmto deťom bránil poukážeme na spôsob obrany a možnosť pomoci aj iných detí pri slovnom napádaní druhých.

Príbeh

Do novej školy nastúpil chlapec ,ktorý mal znetvorené a obhorené končatiny. Do kolektívu moc nezapadol, lebo sa detí bál a nik z triedy ho nepustil k sebe, nik sa s ním nekamarátil. Bolo to preto, lebo sa deťom vôbec nepáčil. Chlapci z triedy sa mu posmievali a nadávali sa mu. Keď sa mu vysmievali už veľmi dlho, chlapec na posmešky chlapcom odpovedal: „ Keby si poznal bolesť akú som zažil a odvahu aká je potrebná k tomu aby som tu bol, nehovoril by si také veci. Ďakujem". Niektoré deti boli prekvapené z jeho reakcie a pochopili, že má pravdu. Zastali sa ho. Nikdy viac sa chlapcovi v triede nik nevysmieval a on našiel dobrých priateľov.

Po prerozprávaní príbehu a rozhovore si deti na farebný papier obkreslia ruku a vystrihnú ju. Ruka znamená, že takýmto deťom v núdzi a potrebe po ochrane podávajú svoju pomoc – ruku.